Otomasyon ve Uzaktan İzleme

Anasayfa » Otomasyon ve Uzaktan İzleme
RDM Otomasyon Sistemleri
AKO Otomasyon Sistemleri

Uzaktan İzleme ve Otomasyonun önemi

Enerjinin giderek önem kazandığı günümüzde enerjinin verimli kullanılması daha da önem kazanmıştır. Özellikle soğuk zincirin çok önemli olduğu ve 24 saat çalışması gereken Gıda sektöründe bu durum çok daha önem kazanmaktadır.

Gıda sektöründe; ürünün üreticiden tüketiciye gelene kadar geçecek süredeki “Soğuk Zincir” in (Üretici-Lojistikçi-Toptancı-Parakendeci-Tüketici) otomasyonlu sistemlerde yapılan zamanında yapılan müdahalelerle otomasyonsuz sistemler karşısında bir yıl bazında yapılan karşılaştırması ve analizi çarpıcı oranlar ortaya koymuştur.

Çıkan Sonuçlar ;

Ulusal bir marketin 45.000 civarında gerçekleşen tüm Türkiye geleni şubelerinin soğutma servisi çağırma ihtiyacının %18,6 sının yani 8.400 civarındaki servis talebinin; uzaktan izleme sayesinde ilgili mağazaya gitmeye gerek kalmadan uzaktan müdahale çözülebileceği ispat edilmiştir.

  • Otomasyon sistemlerinin en büyük avantajı olan alarm özelliği sayesinde ürün zaiyatlarında ise %92,7 düşüş gözlemlenmiştir.

Bu iki önemli veri otomasyon sistemi için yapılacak olan altyapı masrafının geri dönüşüm süresinin kısalığını; orta ve uzun vade de ise sistemin işletmeye para kazandırmaya başlattığının en çarpıcı örneğini vermektedir.

Ayrıca opsiyonel olarak; Soğutma Sistemi için kurulacak olan otomasyon sistemlerine enerji verimliliğine yönelik uygulamalarda müşteri tercihlerine göre entegre edilebilmektedir.

Enerji Verimliliğinde Uzak İzleme Yazılımının Önemi

Enerji verimliliğinde temel konulardan biri enerjinin ölçülmesi anlık olarak izlenmesi ve raporlanabilmesidir. Analizörlerden alınan verilerin izlenebilmesi, değerlendirilebilmesi ve karar alma mekanizmalarına dahil edilmesi için izleme sistemlerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

  • Enerji izleme uygulamaları ile enerji verimliliğinin sürekli olması sağlanır.
  • Kontrol edilen işletmeye ait enerji tüketim parametreleri sürekli izlenebildiğinden enerji sarfiyatı kontrol altındadır.
  • Sürekli ölçülen enerji tüketimleri ve ihtiyaç duyulan enerji miktarları takip edilerek olası kayıp ve kaçaklar engellenir, enerji tasarrufunun mümkün olduğu alanlar belirlenir.
  • Sistemdeki bulunan bütün ekipmanların arıza durumları otomasyon sisteminden anlık olarak izlenebildiğinden, arızaya zaman kaybetmeden müdahale edilebilir.
  • Sisteme ait parametrelerin anlık değerlerinin izlenebilmesinin yanında geçmişe dönük değerlere de ulaşmak mümkündür. Bu değerleri rapor halinde alabilme imkanı olduğu için tesisin performansı hakkında bilgi sahibi olur ve gerekli tedbirlerin zamanında alınmasına olanak verir.
  • Enerji verimliliği firmaların üretim maliyetlerini düşürerek daha rekabetçi olmasını sağlarken, üretim daha az enerji ile yapıldığı için karbon salınımı azalarak çevreci bir üretim yapılmış olur.
  • Gelişmiş ülkelerde ürünün fiyat-kalite performansı yanında üreticinin ne kadar çevreci bir üretim yaptığı da tüketicinin tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

IFC Endüstriyel ve Gıda Soğutma Otomasyon Ltd. Şti. olarak HVAC, Endüstriyel ve Ticari Soğutma pazarına yönelik profesyonel cihaz kontrolörleri ve otomasyon sistemleri olan AKO (İspanya) ve RDM (Birleşik Krallık) firmalarının temsilciliğini ve uygulamalarını yapmaktayız.

Müşterilerimizin temel ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine göre en doğru ve ekonomik çözümleri sunmaktayız.

Whatsapp
İfc Soğutma
İfc Soğutma
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?